تجربه ارتباط با جهان بدون مرز و دوستان بین المللی

 

در دوران کودکی من، تمام دنیا و اجتماع اکثر کودکان محدود به مدرسه بود. من هم از این قاعده مستثنی نبودم.  دوستانم فقط همکلاسی هایم بودند و تنها راه ارتباطی ما تلفن ثابت منزل بود.فعالیت روزانه من رفتن به مدرسه، نوشتن تکلیف و خواندن درس بود. تماشای تلویزیون هم محدود به دو کانال 1و 2 بود که در ساعت مشخصی برنامه های محدودی برای کودک داشتند. تمام این محدودیت ها باعث شد که وقتی در دنیای بدون مرز امروز صاحب فرزند شدم، به او کمک کنم تا جهان بینی متفاوتی را تجربه کند.

دنیای دوران کودکان ما

دنیایی که امروز کودکان ما در آن متولد و بزرگ می شوند، دنیای بدون مرز اطلاعات و ارتباطات است. شاید در نگاه اول ذهن قضاوتگر انسان، معایب و خطرات این فرصت بی نظیر را ببیند و به انکار مزایای آن بپردازد و سعی کند تا همان شیوه سنتی قدیم را ارجحیت دهد. در حالیکه اینترنت ابزار قدرتمندی است که اگر کودک از همان دوران کودکی استفاده صحیح از آن را بیاموزد، تجربه بی نظیری  از زندگی در عصر ارتباطات و اطلاعات را درک خواهد کرد. درست مانند چاقو، ابزاری که هم با آن می توان آسیب زد و آسیب دید و هم می توان با استفاده صحیح از آن بدون آسیب دیدن و آسیب زدن، نیازهای زندگی روزمره را به سهولت و لذتبخش، پاسخ داد.

ورود کودک من به دنیای بدون مرز

وقتی فرزند من در آستانه ورود به دو سالگی بود،یک تبلت به عنوان هدیه از بستگان نزدیک دریافت کرد. و من به عنوان مادر او با چالش ناخواسته ای مواجه شدم، اینکه ” چگونه باید از این وسیله درست استفاده کنم تا ابزار قدرتمندی باشد که موجب رشد صحیح کودک من شود، و به او آسیب نزند.؟! آیا باید استفاده از این وسیله را محدود کنم؟ آیا می توان با آموزش صحیح به یک کودک دو ساله و بدون اعمال محدودیت از این ابزار استفاده کرد؟

انتخاب من بعنوان یک مادر

من تصمیم گرفتم بجای محدود کردن فرزندم، همراه او باشم تا روش استفاده  صحیح از این ابزار قدرتمند( اینترنت) را بیاموزد و به کمک مزایای آن، از تجربه بی نظیر زندگی در عصر اطلاعات و ارتباطات بهره مند شود. و خوشبختانه در این مسیر موفق شدم. به کمک روش گام به گام کتاب الکترونیک ” پرورش کودک دو زبانه” ، هدیه چالش برانگیزی که کودکم دریافت کرده بود، تبدیل به ابزار قدرتمندی شد که موجب رشد و شکوفایی پتانسیل های بالقوه اش شد. با تسلطی که به زبان انگلیسی پیدا کرد توانست با دنیای بدون مرز ارتباط برقرار کند، تجربه بازی با کودکان دنیا، دوست یابی در دنیای بدون مرز، ارتباط با کودکان دنیا، آشنایی با فرهنگهای مختلف مردم جهان، آشنایی با دنیای علم و دانش و …و در یک کلام آموختن از دنیای بدون مرز و محدودیت، نتایج شگفت انگیز آموختن روش استفاده صحیح از این ابزار قدرتمند بود.

نتیجه انتخاب من

اکنون فرزند من 9 سالگی را به نیمه رسانده است. برخلاف دوران کودکی من که تمام جهان بینیم محدود به مدرسه بود. تجربه بی نظیری از زندگی در دنیای بدون مرز دارد. او قادر است ساعتها بصورت انلاین با کودکان دنیا صحبت و بازی کند. بدون آموزش و سناریوی از پیش تمرین شده،  در مقابل دوربین می نشیند،  و به زبان انگلیسی در مورد مطالب و مباحث مختلف صحبت می کند. مطالب کتاب های درسی را که به زبان فارسی است در لحظه به انگلیسی باز خوانی می کند. برای خودش کانال یوتیوب دارد.  پیرامون علاقه مندی هایش، محتوی تولید می کند. و تجاربش را به مخاطبانش در دنیا آموزش داده و با آنها  اشتراک می گذارد. اینها همه مزایای زندگی آگاهانه در عصر بی نظیر ارتباطات و اطلاعات است.